Под общия термин Неправителствени организации (НПО) се разбират два вида нестопански организации: сдружение и фондация в обществена или частна полза. Законовият термин за НПО е юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ). Тяхната законова уредба е в Закон за юридическите лица с нестопанска цел и редица други нормативни актове.
Регистрацията, промените и ликвидацията на фондациите и сдруженията се извършва в Търговски регистър и регистър на ЮЛНЦ, където се публикува тяхното пълното досие (актуално състояние). След промените през 2018 г. отпадна двойната регистрация на НПО в обществена полза в окръжните съдилища и Централния регистър за ЮЛНЦ в обществена полза, воден при Министерство на правосъдието.
Съпоставките в режима на третиране на фондациите в обществена и частна полза важат в еднаква степен и за сдруженията. В тази връзка няколко важни отграничения:
=> Статутът на фондация в обществена или частна полза се определя от учредителя,
а не по преценка на държавен орган.
=> Всяко НПО – сдружение или фондация, може да бъде регистрирано със статут в обществена или в частна полза, ако отговаря на законовите изисквания.
Този избор се прави на етапа на регистрация и влече различия на няколко плоскости, съществената от които е данъчното третиране. Принципното положение е, че сдруженията и фондациите, определени за осъществяване на общественополезна дейност, се ползват с държавно подпомагане.
Общото между фондация в обществена и частна полза
е, че нестопанската дейност на сдруженията и фондациите не се облага с корпоративен данък. И двата вида НПО в частна и обществена полза имат право да осъществяват търговска дейност. Търговската дейност на НПО подлежи на облагане с корпоративен данък. Същесвременно фондациите и сдруженията не разпределят печалба (чл. 3, ал. 6 от ЗЮЛНЦ), за разлика от търговските дружества.
Различията между фондация в обществена и частна полза
Идват на първо място в организацията и управлението, а също така в спазването на специфични задължения, вменени на тези, в обществена полза.
Така например, фондацията в частна полза може да се разглежда, условно казано, като „ЕООД с нестопанска цел“, което се управлява еднолично, осъществява търговска дейност, но не формира печалба; не разпределя дивидент.
Обратно, фондацията в обществена форма има задължително двустепенно управление, с върховен орган от минимум трима члена. Тук едноличното управление и вземане на решения не се допуска. Също, статутът в обществена полза влече специфични изисквания към вземането на решения и разходването на средства, както и ангажимент за ежегодно публикуване на Доклад за дейността едновременно с годишния финансов отчет.
От друга страна,
НПО в обществена полза ползват редица данъчни и други преференции,
които не са достъпни за НПО в частна полза. Така, фондациите и сдруженията за общественополезна дейност, за разлика от тези, в частна полза:
- Не плащат данък дарение за получените от тях дарения. Дарените от НПО в обществена полза суми, също така не се облагат с данък дарение (чл. 49, ал. 4 от ЗМДТ);
- Лицата, които даряват на НПО в обществена полза, ползват данъчни преференции за извършените дарения – до 10% (за юридически лица) и до 5% (за физически лица);
Практическият измерител на тези две различия е, че НПО в обществена полза развива цялата си основна дейност в нормативни условия на „данъчен имунитет“. В допълнение към това, дейността ѝ по отношение както на донорите (дарители), така и на получателите, е улеснена с данъчни преференции и стимули за даването и получаването на дарения – отново, базирано на статута в обществена полза.
Обратно, фондациите и сдруженията в частна ползa остават в режим на третиране, сходен с този, на търговските дружества, без правата на търговски дружества. Така те не разпределят дивидент, нито ликвидационен дял при ликвидация (чл. 43, ал. 3 от ЗЮЛНЦ).
Други преференции на НПО в обществена полза
съгласно други закони:
- Ползване под наем на общински имоти без търг и конкурс;
- Ползване под наем на държавни имоти за срок до 10 години без търг и конкурс;
- Изключителни права за осъществяват дейност като:
– училищни настоятелства и настоятелствата към детските градини;
– посредничество при международно осиновяване на дете;
– сдруженията на потребителите по Закона за защита на потребителите.
Съществено преимущество на статута в обществена полза е достъпът до кандидатстване по специфични европроекти и други програми за финансиране, насочени само към фондации и сдружения в обществена полза.
© Автор: адв. Малена Шейтанова, САК, 2022
________________________
Адвокат Малена Шейтанова е специалист по корпоративно и нестопанско право със специализиран опит и значителна практика в правното обслужване на местни и международни сдружения и фондации.
Повече информация при интерес от съдействие тук.
Тази публикация е с обща информативна насоченост и не следва да се разглежда като правен съвет или консултация. Използването на авторско съдържание от тази публикация се допуска само с изрично посочване на автора и източника.
_________________________
Вижте още ДРУГИ ПУБЛИКАЦИИ В СЕКТОРА:
Отговорност на управляващите за неплатени задължения на фирмата